Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym
edukacja seksualna

Edukacja seksualna vs. seksualizacja

Olga Żukowicz
/
15.11.2021

Babsztyl, słodka idiotka, blondi, głupia dupa, lalunia… czyli o o różnicach między seksualizacją a edukacją seksualną.

Mail od jednej z naszych czytelniczek, która zarzuciła nam seksualizację dzieci i dorosłych zainspirował nas do zrobienia małych porządków (definicyjnych). W pracy edukatorek seksualnych niejednokrotnie byłyśmy oskarżane o seksualizację (dzieci i dorosłych), co jest zupełnie pomieszaniem pojęć i jednocześnie świadomą bądź nie próbą podważania sensu naszej działalności. Dlatego śpieszymy się z wyjaśnieniem, czym jest edukacja seksualna, a czym zjawisko seksualizacji. Tak aby nie musieć się już na przyszłość z tego tłumaczyć i popularyzować sprawdzoną, opartą na badaniach naukowych wiedzę seksuologiczną, która może pomóc dorosłym prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie, a dzieciom i młodzieży ustrzec się przed zagrożeniami dla zdrowia i rozwoju seksualnego.

Czym jest seksualizacja?

Postrzeganie osoby wyłącznie poprzez wąski, seksualny aspekt atrakcyjności fizycznej. Prowadzi to do uprzedmiotowienia osoby, która przestaje być traktowana, jako ktoś samodzielny, myślący, decydujący o sobie. Skutkiem tego jest koncentracja na wyglądzie fizycznym i uzależnianie od tego swojego poczucia wartości. Przejawem tego jest nazywanie kobiet określeniami tj. babsztyl, pasztet, głupia dupa, lalunia czy nawet ciacho w stosunku do mężczyzn. Zjawisko nie ogranicza się tylko do dorosłych, w kulturze masowej powszechna jest seksualizacja dzieci, czyli przypisywanie im cech seksualnych właściwych dla osób na wyższym poziomie rozwoju seksualnego. Przykładem tego są reklamy ubrań z dziećmi w roli modeli w wyzywających pozach lub produkcja stringów w rozmiarach dziecięcych. Konsekwencje postrzegania kobiet i dzieci jako obiektów seksualnych są bardzo poważne, ponieważ wpływają na to, jak młode dziewczyny dbają o swoje zdrowie (rzadsze użycie prezerwatyw). Badania pokazały również, że studentki akceptujące uprzedmiotawianie kobiety miały negatywne postawy wobec karmienia piersią i fizjologicznych aspektów ciała (np. menstruacja, pocenie się).

Czym jest edukacja seksualna?

Edukacja seksualna to nauczanie związanych z szeroko pojętą seksualnością człowieka, która obejmuje nie tylko anatomię seksualną człowieka, aktywność seksualną, reprodukcję seksualną, ale również związki partnerskie, orientację i tożsamość seksualną wiek zgody, zdrowie reprodukcyjne, prawa reprodukcyjne, bezpieczny seks, kontrolę urodzeń i abstynencję seksualną. Czyli edukacja zajmuje się popularyzowaniem wiedzy z zakresu seksulologii, psychologii, socjologii, medycyny, prawa i wielu innych dziedzin.

Wciąż panuje przekonanie, że brak dostępu do edukacji seksualnej utrzyma ją z dala od zainteresowania seksem i „uchroni ją” przed podejmowaniem kontaktów seksualnych aż do wieku dorosłego. Tymczasem jak przekonuje Carol Hunter-Geboy w podręczniku „Edukacja bez tabu” niewyedukowani nastolatkowie i tak podejmują̨ zachowania seksualne, tyle że z braku wiedzy, zbyt często są to zachowania nieodpowiedzialne, skutkujące niechcianymi ciążami i/lub infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową, a wśród nich również takimi, które zagrażają̨ życiu (np. HIV).

Seksualizacja

Udostępnij: