Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym
seks w wieku dojrzałym

Dlaczego osoby w wieku dojrzałym rezygnują z seksu?

Klaudia Latosik
/
21.09.2022

Na łamach magazynu "Journal of Sex & Marital Therapy" ukazał się arcyciekawy artykuł o tym, z jakich powodów osoby w wieku dojrzałym powstrzymują się przed aktywnością seksualną. Warto się im przyjrzeć, aby zrozumieć dynamikę seksualności osób w dojrzałym wieku.

W obawie przed zmierzeniem się z dysfunkcjami seksualnymi

Jeden z powodów to lęk i obawa przed zmierzeniem się z dysfunkcjami seksualnymi (trudnościami w obszarze seksuologicznym takimi jak: brak lub częściowa erekcja, opóźniony wytrysk, brak pożądania, suchość pochwy, bolesność podczas stosunku, trudności z osiągnięciem podniecenia i orgazmu). Wiele z tych trudności spowodowanych jest zmianami hormonalnymi i biologicznymi, które pojawiają się wraz z procesem starzenia się organizmu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, biorący udział w badaniu, podkreślali, że ich funkcjonowanie seksualne uległo zmianie i kiedy pojawiła się dysfunkcja seksualna, to w obawie przed porażką, część osób wycofywała się z seksu. Podczas, gdy niektórzy z badanych postanowili sobie poradzić z tymi zmianami i korzystali z wsparcia farmakologicznego (np. leki na poprawę erekcji lub hormonalne) lub angażowali się w inne praktyki seksualne - niewymagające penetracji czy dużej sprawności seksualnej.
Seksualność w wieku dojrzałym zmienia się i można potraktować to jako szansę. Do odkrywania i eksplorowania nowych, satysfakcjonujących sposobów sprawiania sobie przyjemności!

Z braku akceptacji dla starzejącego się ciała

Respondenci omawiali zmiany w ciele jako powód powstrzymywania się od seksu. Niski obraz ciała może przeszkadzać w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji seksualnych, a ponieważ aktywność seksualna ze swej natury prowokuje świadomość wyglądu, jest zatem związana z obrazem ciała.
Wysoka świadomość ciała podczas aktywności seksualnej może negatywnie wpływać na funkcje seksualne i satysfakcję seksualną: powód powstrzymywania się od seksu podnoszony głównie przez kobiety, które wyjaśniały, że podczas aktywności seksualnej trzeba zmierzyć się ze zmianami w ciele i poczuciem własnej wartości. Innymi słowy, seks przypominał o starzejącym się ciele, a kobiety wolały unikać tych myśli, powstrzymując się od seksu. Kobiety mówiły, że ich waga, skóra i napięcie mięśniowe sprawiły, że czuły się mniej komfortowo angażując się w seks lub doprowadziły do powstrzymania się od określonych praktyk seksualnych:

"Wiem, że przeszkadza mi to, że nie czuję się już tak atrakcyjna. Czuję, że starzeję się i robię się pomarszczona, a to wpływa na moją pewność siebie. Chcę być w określonych pozycjach podczas seksu. Na przykład chcę być na górze, ale wtedy myślę o tym, jak moja twarz opada i że w ten sposób on będzie mógł zobaczyć mój obwisły brzuch...Dlaczego więc ktoś powstrzymuje się od seksu w późniejszym życiu? Pewnie w wyniku niskiej samooceny i tego, jak wygląda ich ciało..." (60-letnia, zamężna kobieta).

Wreszcie, niektóre kobiety wyraziły również niechęć do konfrontacji ze starzejącym się ciałem partnera lub zmianami w jego wyglądzie fizycznym: "Z wiekiem stajesz się coraz mniej atrakcyjny. To naprawdę nieciekawe wejść do łóżka i uprawiać seks z mężczyzną, gdy jego protezy leżą w kubku na komodzie" (67-letnia mężatka).
Udostępnij: