Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym
seks w wieku dojrzałym

Dlaczego osoby w wieku dojrzałym rezygnują z seksu?

Olga Żukowicz
/
21.09.2022

Na łamach magazynu "Journal of Sex & Marital Therapy" ukazał się arcyciekawy artykuł o tym, z jakich powodów osoby w wieku dojrzałym powstrzymują się przed aktywnością seksualną. Warto się im przyjrzeć, aby zrozumieć dynamikę seksualności osób w dojrzałym wieku.

W obawie przed zmierzeniem się z dysfunkcjami seksualnymi

Jeden z powodów to lęk i obawa przed zmierzeniem się z dysfunkcjami seksualnymi (trudnościami w obszarze seksuologicznym takimi jak: brak lub częściowa erekcja, opóźniony wytrysk, brak pożądania, suchość pochwy, bolesność podczas stosunku, trudności z osiągnięciem podniecenia i orgazmu). Wiele z tych trudności spowodowanych jest zmianami hormonalnymi i biologicznymi, które pojawiają się wraz z procesem starzenia się organizmu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, biorący udział w badaniu, podkreślali, że ich funkcjonowanie seksualne uległo zmianie i kiedy pojawiła się dysfunkcja seksualna, to w obawie przed porażką, część osób wycofywała się z seksu. Podczas, gdy niektórzy z badanych postanowili sobie poradzić z tymi zmianami i korzystali z wsparcia farmakologicznego (np. leki na poprawę erekcji lub hormonalne) lub angażowali się w inne praktyki seksualne - niewymagające penetracji czy dużej sprawności seksualnej.
Seksualność w wieku dojrzałym zmienia się i można potraktować to jako szansę. Do odkrywania i eksplorowania nowych, satysfakcjonujących sposobów sprawiania sobie przyjemności!

Z braku akceptacji dla starzejącego się ciała

Respondenci omawiali zmiany w ciele jako powód powstrzymywania się od seksu. Niski obraz ciała może przeszkadzać w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji seksualnych, a ponieważ aktywność seksualna ze swej natury prowokuje świadomość wyglądu, jest zatem związana z obrazem ciała.
Wysoka świadomość ciała podczas aktywności seksualnej może negatywnie wpływać na funkcje seksualne i satysfakcję seksualną: powód powstrzymywania się od seksu podnoszony głównie przez kobiety, które wyjaśniały, że podczas aktywności seksualnej trzeba zmierzyć się ze zmianami w ciele i poczuciem własnej wartości. Innymi słowy, seks przypominał o starzejącym się ciele, a kobiety wolały unikać tych myśli, powstrzymując się od seksu. Kobiety mówiły, że ich waga, skóra i napięcie mięśniowe sprawiły, że czuły się mniej komfortowo angażując się w seks lub doprowadziły do powstrzymania się od określonych praktyk seksualnych:

"Wiem, że przeszkadza mi to, że nie czuję się już tak atrakcyjna. Czuję, że starzeję się i robię się pomarszczona, a to wpływa na moją pewność siebie. Chcę być w określonych pozycjach podczas seksu. Na przykład chcę być na górze, ale wtedy myślę o tym, jak moja twarz opada i że w ten sposób on będzie mógł zobaczyć mój obwisły brzuch...Dlaczego więc ktoś powstrzymuje się od seksu w późniejszym życiu? Pewnie w wyniku niskiej samooceny i tego, jak wygląda ich ciało..." (60-letnia, zamężna kobieta).

Wreszcie, niektóre kobiety wyraziły również niechęć do konfrontacji ze starzejącym się ciałem partnera lub zmianami w jego wyglądzie fizycznym: "Z wiekiem stajesz się coraz mniej atrakcyjny. To naprawdę nieciekawe wejść do łóżka i uprawiać seks z mężczyzną, gdy jego protezy leżą w kubku na komodzie" (67-letnia mężatka).

Z braku zainteresowania aktywnością seksualną

Niektórzy respondenci twierdzili, że seks był po prostu czymś, co ich już nie interesuje i że inne aktywności nabrały większego znaczenia. Niektórzy lubili tańczyć i podróżować, inni cieszyli się opieką nad wnukami, a inni realizowali cele z młodości, tj. studia. Chociaż te czynności niekoniecznie stoją w sprzeczności z seksem, uczestnicy badania dawali im większy priorytet. Jeden z respondentów powiedział:

„W moim życiu nie ma już miejsca na seks… i naprawdę mi to nie przeszkadza. Nie jestem sfrustrowany. Po prostu miałem dość. Jestem mężem od 40 lat” (70-latek).

Inni uczestnicy zgłaszali, że byli zmęczeni lub znudzeni uprawianiem seksu: „Jestem naprawdę zmęczona i po prostu nie mam teraz na to energii i nie chcę uprawiać seks tylko po to, by uprawiać seks” (67-letni, żonaty mężczyzna).

Inni nie znajdowali już w seksie przyjemności. Jak powiedział pewien mężczyzna: „Jeśli chodzi o seks, powiem ci prawdę — kiedyś lubiłem seks bardzo, teraz znacznie mniej”.

Z powodu żałoby po utracie partnerki/partnera

Powstrzymywanie się od seksu może również wynikać z żałoby po zmarłym partnerze i / lub czekania, żeby
znaleźć „właściwą” osobę. Według badaczek Liat Alayon i Ateret Gewirtz-Meydan odzwierciedla to świadomość i uważność respondentów na ich potrzeby i ramy powstrzymywania się od seksu jako wzmacniającego procesu.

Uczestnicy badania zastanawiali się, ile potrzebowali czasu na żałobę i opisali, jak nie wyobrażają sobie, że uprawiają seks z kimkolwiek poza partnerem, którego stracili. Inni mówili o trudnościach wejścia w nowy związek:

„Kiedy jesteś w związku małżeńskim, jesteś też w strefie komfortu – zwłaszcza gdy jesteś żonaty od dawna. Wiesz, czego chce partnerka i jak zareaguje lub jak zareagowałaby i... więc, kiedy masz dwadzieścia lub dwadzieścia pięć lat, posiadanie nowego partnera może być ekscytujące i możesz się dostosować. Kiedy jesteś w pewnym wieku, wydaje się to o wiele trudniejsze (61 lat, żonaty mężczyzna)".

Kobiety szczególnie nie chciały angażować się w inny związek, nawet gdyby to oznaczało, że zrezygnują z seksu: „Oczywiście tęsknię za [seksem], ale co mogę zrobić? Przynieść do domu faceta, którego znam i zaczynam całą historię od nowa? To nie dla mnie...” (72 lata, mężatka).

Udostępnij: