Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym
edukacja seksualna seniorow

Edukacja seksualna seniorów. Czy jest potrzebna?

Klaudia Latosik
/
20.03.2022

Edukacja seksualna  to wciąż w Polsce temat tabu, wzbudza wiele emocji i niepotrzebnych kontrowersji. Nastolatkowie czerpią wiedzę z Internetu, od profesjonalnych edukatorów seksualnych, czy z popularnych produkcji na Netflixie. A co z edukacją seksualną seniorów? Komu jest ona potrzebna? Takie pytanie może się pojawić, a wynika z błędnego przekonania, że wraz z wiekiem tracimy zainteresowanie seksem. 

Jesteśmy seksualnie przez całe życie. Nasze potrzeby i pragnienia zmieniają się, ale nie zanikają. Są inne. Zmiany w wieku dojrzałym spowodowane są różnymi czynnikami:

  • Fizjologicznymi (mniejsze nawilżenie i sztywność penisa, brak orgazmu, trudności z osiągnięciem podniecenia).
  • Medycznymi (leki, choroby somatyczne, bariery fizyczne (np. cewniki, stomia), problemy ze stawami, zmiana obrazu ciała (np. po nowotworach).
  • Psychospołecznymi (brak partnera seksualnego, brak prywatności, stereotypy dotyczące seksualności osób w wieku
    dojrzałym).

Edukacja seksualna seniorów to temat tabu

Mity i stereotypy dotyczące seksu osób po 60. roku życia nie wspierają ich w rozwoju i odkrywaniu swojej seksualności. Jeden z nich mówi o tym, że seniorzy są aseksualni, że nie mają potrzeb seksualnych. To mit. Jak pokazują najnowsze badania prof. Zbigniewa Izdebskiego "Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 50-74 lata" dla ok 50% ankietowanych kobiet i mężczyzn seks jest wciąż istotną częścią ich życia. Inne badania prof. Zbigniewa Izdebskiego z kolei mówią, że seks bez obawy o zajście w ciążę jest bardziej komfortowy. Pamiętajmy, że aktywność seksualna - czy to solo czy w duecie - to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie witalności i czerpanie radości.

Zmniejszające się wraz z wiekiem wymagania i oczekiwania wobec siebie i partnera, łagodniejsza ocena atrakcyjności, większe znaczenie uczuć i przywiązania, bliskości duchowej i emocjonalnej z partnerem, wiedza płynąca z doświadczenia na temat potrzeb własnych i partnera, co może warunkować osiąganie większej satysfakcji ze zbliżenia.

Udostępnij: