Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym

Udany seks nie kończy się na stosunku pochwowym

Klaudia Latosik
/
28.06.2021

Przekazy kulturowe karzą nam wierzyć, że prawdziwy seks to tylko stosunek waginalny. Zaburzenia hormonalne lub ruchowe, które ograniczają tego typu aktywność mogą zniechęcić do zbliżeń intymnych w ogóle. Tymczasem odpowiednio dobrana pozycja, gadżet erotyczny albo otworzenie się na inny rodzaj stymulacji może przywrócić radość i satysfakcję z seksu.

 

Eksplorując ciało swoje i/lub partnera/ki można odkryć ile przyjemności przynosi sam dotyk: ściskanie dłoni, przytulanie, łaskotanie, masowanie, drapanie, głaskanie. Przeszkodę dla osób na nowo oswajających się ze swoim ciałem stanowi utarte przekonanie, że prawdziwy seks musi być zakończony stosunkiem waginalnym. To w gruncie rzeczy szkodliwe przekonanie wywołuje niepotrzebną presję, zwłaszcza u mężczyzn, którzy doświadczają problemów z wzwodem i wytryskiem, ale także u kobiet po przebytej menopauzie. Kobiety mogą zauważyć zwiększoną podatność na infekcje intymne, w tym infekcje układu moczowego. Największą barierę stanowi jednak suchość pochwy i zmniejszona lubrykacja, natomiast w niektórych przypadkach w wyniku obniżonego poziomu estrogenu i progesteronu ścianki są tak
cienkie, że przechodzą w stan chorobowy tzw. atrofię pochwy, zwane inaczej zanikowym zapaleniem pochwy. Ważne jest, aby o tych objawach porozmawiać z lekarzem ginekologiem/urologiem, który wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie. Jeśli jednak
partnerom zależy na stosunku waginalnym, warto poszukać nowych pozycji seksualnych, np. z użyciem wałka czy poduszki, które zapewnią satysfakcję, zwłaszcza przy obniżonej wydolności i szybkiej męczliwości organizmu. Osobom np. ze schorzeniami reumatoidalnymi polecana jest uniwersalna pozycja –„ na łyżeczkę”. Nadaje się zarówno dla chorego mężczyzny, jak i chorej kobiety. Zapewnia bezpieczeństwo stawom rąk, często jest pozycją bezbolesną dla kręgosłupa. Przed każdym zbliżeniem warto zadbać o obniżenie napięcia mięśniowego poprzez kąpiel, masaż, co może być elementem gry wstępnej.

Być może to jest jedna z cech odróżniająca seks późnej dorosłości od seksu w latach wcześniejszych - trzeba się do niego przygotować.

Alternatywą do stosunku jest autostymulacja czyli masturbacja, w pełni naturalna i zdrowa metoda wywoływania pobudzenia seksualnego i zaspokojenia swoich potrzeb, także wtedy kiedy partner/partnerka nie mogą być aktywni. To co wydaje się być kluczowe, to zmiana postawy wobec seksu i nie traktowaniu go jako formy intensywnej aktywności czy formy bicia rekordów. Zbliżenia intymne w okresie późnej dorosłości to czas na  pogłębioną komunikację w związku, uważność na swoje potrzeby oraz marzenia partnera/partnerki.

Udostępnij: