Srebrny Warkocz - Edukacja Seksualna i Seks w Wieku Dojrzałym
problemy z erekcją

Pytanie od czytelnika: Trudności z utrzymaniem erekcji w czasie stosunku

Klaudia Latosik
/
03.09.2021

Pytanie: Mam 60 lat i od pewnego czasu obserwuję kłopoty z utrzymaniem erekcji w czasie seksu. Codziennie ćwiczę, jestem sprawny, trochę stresu mi towarzyszy w codziennym życiu, ponieważ wykonuję stresującą pracę na stanowisku kierowniczym. Proszę o radę.

Trudności z utrzymaniem erekcji w czasie stosunku płciowego mogą być spowodowane czynnikami organicznymi, psychologicznymi a także organiczno-psychologicznymi. Stres ma olbrzymi wpływ na naszą seksualność, również na problemy z erekcją. Podczas reakcji stresowej uaktywnia się mocno układ współczulny, który działa hamująca na proces erekcji. Dochodzi do zwiększenia stężenia poziomu prolaktyny, a ta kiedy jest za wysoka, to powoduje osłabienie libida, zmniejsza pożądanie i intensywność przeżywania orgazmu. Jest sporo technik i narzędzi relaksacyjnych, które mogą okazać się pomocne. My polecamy trening relaksacyjny Jacobsona. Jest to zestaw ćwiczeń relaksujących mięśnie i jest bardzo prosty w praktykowaniu. Polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. W Internecie można znaleźć wiele nagrań z tym treningiem.

Czas trwania erekcji maleje również z wiekiem i jest to zjawisko naturalne. U mężczyzn powyżej 60. roku życia nawet 50% doświadcza problemów z erekcją. A procent ten może się zwiększyć, kiedy chorzy cierpią również na cukrzycę lub/i nadciśnienie lub/i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Pisze Pan, że jest aktywny fizycznie i sprawny, codziennie ćwiczy. Nie napisał Pan jednak nic o swojej diecie. To co jemy, ma duży wpływ na satysfakcjonującą reakcję seksualną, choć nie jest to fakt powszechnie znany. Dieta bogata w niezdrowe tłuszcze pochodzenie zwierzęcego, w fast foody, produkty bogate w cukier, alkohol wpływa niekorzystnie na układ naczyniowy, hormonalny i ośrodkowy układ nerwowy. A od prawidłowego działania tych układów zależy m.in. nasza sprawność seksualna. Jeżeli Pańska dieta zawiera te produkty, które wymieniłyśmy, to rekomendujemy spróbowanie diety bogatej w warzywa, owoce, kasze, orzechy i obowiązkowo w sok z granatu. Spożywanie bogatego w antyoksydanty soku z granatu może mieć zbawienny wpływ na problemy z erekcją. Wydłuża czas biologicznego działania tlenku azotu, a nawet wzmacnia jego działanie. A jak wiemy z poprzednich naszych artykułów tlenek azotu odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych i wystąpienie erekcji (Zobacz artykuł: Dieta i aktywność fizyczna poprawiają sprawność seksualną). Badania kliniczne z 2007 r. udowodniły skuteczność i pozytywny wpływ ekstraktu z owocu granatu na potencję.

Czy coś się zmieniło w ostatnim czasie w Pańskiej relacji? Konflikty w związku, brak komunikacji i czasu na rozmowę z partnerką/partnerem również mogą mieć wpływ na pojawienie się trudności z utrzymaniem erekcji. Czy myśl o tym, że znowu może pojawić się trudność z utrzymaniem erekcji hamuje Pana przed podejmowaniem aktywności seksualnych? W seksie nie chodzi tylko o bicie rekordów, ale o budowanie intymności i bliskości między partnerami. My rekomendujemy szczerą, spokojną rozmowę i wspólne poszukanie satysfakcjonujących dla obojga partnerów rozwiązań. Może się być wspaniała okazja do poszerzenia swojego repertuaru seksualnego i np. poszukania nowych sposobów sprawiania sobie przyjemności.

Jak Pan widzi powodów pojawienia się tych trudności może być wiele. Warto w tej sytuacji wybrać się do lekarza-specjalisty (urologa, kardiologa, seksuologa), który zleci Panu wykonanie badań. Obecnie najlepsze efekty daje farmakoterapia połączona z treningiem/terapią partnerską oraz zmiana stylu życia. Oczywiście decyzja o sposobie leczenia należy do lekarza.

Udostępnij: